פנינת ורד | אחוזה במדבר
צור קשר | סיור וירטואלי | מפה | ים המלח והסביבה | אטרקציות | סדנאות וחוויה | אירועים וכנסים | המסעדה | ספא ופינוקים | חדרי האחוזה | דף הבית

ים המלח והסביבה


בתנ"ך נקרא ים המלח בשם "הים הקדמוני" ( הים המזרחי) ו"ים הערבה", ובתלמוד "ימה של סדום". היוונים והרומאים קראו לו "מרה אספלטיקוס", כלומר "ים החמר", על שם החמר , אספלט, שהיה צף על פניו, ומאוחר יותר קבעו שלא יתכנו בו חיים וקראו לו "ים המוות", שם זה התקבל ונשאר עד היום בשפות אירופה השונות.

בפסיפסים מהתקופה הביזנטית נראים דגים המגיעים לים המלח מנהר הירדן - וממהרים לפנות לאחוריהם ולהמלט צפונה, אל המים המתוקים. בערבית נקרא ים המלח "בח´ר לוט", כלומר "ימו של לוט", על שם הסיפור המקראי על אשת לוט שהיתה לנציב של מלח סמוך לחופיה.

בחבל ים המלח מצוי שילוב נדיר של אתרי טבע, היסטוריה ומרכזי מרפא ייחודיים. ים המלח, המקום הנמוך ביותר על פני כדור הארץ (כ-417 מ´ מתחת לפני הים התיכון) - הוא שריד ל"ימת-הלשון" הקדומה שהשתרעה מצפון לכינרת ועד חצבה שבערבה.

מליחות המים המגיעה לריכוז של כ-340 גרם לליטר (פי 10 מאשר בים התיכון!) - מאפשרת ציפה טבעית, ללא מאמץ, ויוצרת תחושה של מרגוע ושלווה. האוויר יבש עשיר בחמצן ונקי מכל זיהום סביבתי. הטמפורטורות גבוהות יחסית גם בשיא החורף. קרני האולטרה סגול של השמש עוברות "סינון" טבעי, תופעה המאפשרת שיזוף נעים ללא כוויות ומנוצלת גם לטיפול טבעי במחלות עור שונות. לאורך החוף מצוים מקורות "מי מרפא" טבעיים עתירי מינרלים וחום טבעי, אשר בשילוב עם מרבצי הבוץ השחור מהווים בסיס אידאלי לטיפולי בריאות ויופי.


הצעה למסלול טיול

"לך לך למדבר" את המסלול נתחיל בפנינה ורד תצפית פנורמית, אתרי הטבע והנוף יוצרים שילוב מיוחד מסוגו, בין נופים מדבריים צחיחים ונאות מדבר עם בריכות ומפלי מים, עטורי צמחיה מגוונת ובעלי חיים (יעלים, שפני סלע, חרקים, זוחלים, עופות מסוגים שונים ועוד). האתרים ההסטוריים בחבל הינם מהמפורסמים והחשובים בעולם, ובהם: מצדה, קומראן, יריחו, עין-גדי, המצדים הרומיים והמנזרים במדבר יהודה. הצעה למסלול טיול לך לך למדבר הדרכים יובילו... את מסלול הטיול נתחיל בפנינת ורד- תצפית פנורמית המאפשרת מבט לעבר הירדן, בקעת הירדן וים המלח.

זוהי תצפית נוף מרהיבה ממנה ניתן לראות את שרידי נסיונות ההתישבות באזור בעבר. מי שיביט הרחק לכיוון צפון מזרח לא יראה את העיר פתח-תקוה אבל כדאי שידע שהיא היתה אמורה לקום בשטח שבין יריחו לעבר הירדן. בסמוך לפנורמה נוכל להנות ממסעדת פנינת ורד המציעה למבקרים מגוון ארוחות (לקבוצות יש לתאם מראש).

המסעדה נמצאת במתחם האחוזה בסמוך לצימרים. מהתצפית נרד בחזרה לכביש הראשי - כביש מס' 1 ונמשיך מזרחה.

בצומת הלידו משמאל נמצא את מבנה המסעדה הישן , אליו כדאי להכנס ולפגוש את המפה המצויירת על הקיר. אם נתמקד בציור נזהה עיוות מוחלט של הנתונים שבמפה צלבנית זו, אך זו דרכן של מפות הן מציגות את עולמו של מי ששרטט אותן.

אם נביט סביב נוכל לראות בברור את נסיגתו של הים, והשוני שחל לצערינו במשך כ- 40 שנה כאשר אז עדיין היתה המסעדה שוכנת לחוף הים בסמוך למים, והיום המרחק אל הים גדל והולך. בסמוך למבנה המסעדה נוכל לבקר בבריכות המלח של מפעל ים המלח הישן.

דרומה משם על כביש מס' 90 נוכל לבקר באתר קומראן- מושבם הקדום של כת המדבר המסתורית - האיסיים. בביקורינו נוכל לראות את שרידי מבני המגורים, מקווה, בית מלאכה לייצור כלי חרס ואולם גדול, שבו נמצאו שולחנות אבן וקסתות דיו אשר שמשו לכתיבת המגילות הגנוזות. בסמוך נמצאות המערות שבהן נתגלו ה"מגילות הגנוזות".

הסטוריה נוספת נגלה אם נמשיך בכביש 90 לכיוון טבריה מספר דקות נסיעה מהצומת ונגיע ל0 ומעברות הירדן. אתר הטבילה הינו אחד המקומות הקדושים ביותר לעולם הנוצרי וממוקם בגדת הירדן. על פי האמונה הנוצרית הוטבל ישו על ידי יוחנן המטביל במקום הזה. (מתי ג' 13-17) באזור "קאסר אל יהוד" חצו בני ישראל את הירדן בהנהגתו של יהושוע ונכנסו לארץ ישראל. (יהושוע ג' יג'-יז').

נמשיך דרומה לאורף חופו של ים המלח, מצד שמאל נמצאת שמורת עינות צוקים -עין פשחה,בשמה הערבי. זוהי שמורה שהיא תוצאה של פרץ מעיינות מים מלוחים ומתוקים שבקעו מתוך המצוק המתרומם מעל הים(מכאן השם שפרושו - משבר) וכיום המעיינות מוזנים ממי הגשמים היורדים על במת הרי ירושלים וחברון מחלחלים מבעד לסדקים שבסלע ופורצים ונובעים בעיינות צוקים, ומהווים את המעיינות הנמוכים ביותר בעולם.

בתוך השמורה נמצא מכלול ארכאולוגי המזוהה כחווה חקלאית שפעלה בתקופת ימי הבית השני, מתקופת החשמונאים (130 לפסה"נ) ועד לימי המרד הגדול לוחורבן בית שני. המבקר בשמורה מוצא עצמו באחד מגני הטבע הקסומים והמרהיבים והמשלבים בתוכם קסם מיסטי ואקזוטי כאחד, במיוחד נוכח ניגודי הטבע שמסביב..

את המשך הטיול נוכל לשלב ברחצה בים באחד מהחופים המצויים בסמוך. ולהנות מסודות הבריאות הטמונים במימיו של ים המלח והבוץ הטבעי שלחופו. השמש כאן תמיד זורחת - אפילו בימי החורף.

את סופו של היום נסיים בלינה באחוזה ונמשיך למחרת לבקר באתרים הנוספים שבים המלח, מצוקי דרגות, שמורת עין גדי , מצדה , עין בוקק ועוד ועוד.
לאורחים בעלי אופנים ניתן להציע מסלולי רכיבה באזור.

לאורחים בעלי רכב 4*4 ניתן להציע לטייל במסלולים מדהימים במדבר יהודה הצפוני למול נופיו המקסימים של מצוק ההעתקים וים המלח.

גלריה הבאה
  הבא   1   הקודם    


פנינת ורד - אחוזה במדבר | סוויטות מפנקות, מרכז אירועים ושפע אטרקציות | פנינה של מקום - סמוך לחוף ים המלח. טלפון להזמנות: 02-9942763